Sposoby na oszczędzanie wody
Woda jest najważniejszym zasobem na Ziemi. Podtrzymuje całe życie na naszej planecie, zarówno zwierzęce, jak i roślinne. Nic dziwnego, że woda jest największym pojedynczym zasobem naturalnym, z którego korzystają wszyscy. Potrzebujemy czystej wody do picia, urządzeń sanitarnych, przemysłu, rolnictwa i nie tylko.
Populacja świata wzrosła już do blisko 8 miliardów ludzi. Zużycie wody również wzrosło, natomiast samej wody na ziemi nie przybyło. Niedobór wody to poważny problem, który w najbliższym czasie nie zniknie, a wręcz będzie się pogłębiał. Oszczędzanie wody może być jednym z najważniejszych wkładów, jakie możemy wnieść w ochronę środowiska. Jak to robić? Prezentujemy kilka prostych pomysłów do wprowadzenia od zaraz.
1. Zamontuj perlator
Świetnym rozwiązaniem jest również stosowanie słuchawek prysznica z perlatorem, który napowietrza wodę. Dzięki takiemu rozwiązaniu zużywa się 20-40% wody mniej, w zależności od możliwości konkretnych modeli, bez odczuwalnej różnicy w natężeniu strumienia wody.
Perlator można również zamontować na kranach w kuchni, co znacznie zmniejszy zużycie wody w czasie mycia naczyń i sprzątania. Rozproszona woda ma takie samo ciśnienie jak regularny strumień wody, dzięki temu nie odczuwa się zmniejszonej ilości wody.
Jeśli nie masz perlatora, zacznij od zmniejszenia strumienia wody podczas mycia rąk lub warzyw. Nie wszystkie czynności wymagają dużego strumienia. Odkręcaj kran do połowy lub na 3/4 mocy, a oszczędzisz sporo wody, bo wyrzeczeń.
2. Recykling wody
Ponowne wykorzystanie wody to coraz powszechniejszy trend ekologiczny. Jak wprowadzić go w życie? Nie wylewaj wody z mycia warzyw – możesz użyć jej do podlania kwiatów doniczkowych lub roślin ogrodowych, wodę z gotowania np. makaronu możesz wykorzystać do zrobienia sosu.
Woda z kąpieli lub zebrana po prysznicu nadaje się z powodzeniem do sprzątania, umycia podłogi lub spłukania toalety. Nie wylewaj wody, która ostygła w czajniku po robieniu herbaty – wlej ją do dzbanka, dodaj cytrynę i zrób lemoniadę. Możliwości jest wiele, wystarczy oduczyć się nawyku wylewania „czystej” wody (np. bez detergentów i osadów) do zlewu.
3. Zaprzyjaźnij się z prysznicem
Skróć codzienne mycie do kilkuminutowego prysznica. Wanna pełna wody to zużycie rzędu 160 litrów wody, a 8-minutowy prysznic pochłania tylko 80 litrów. W skali miesiąca to ogromna różnica. Nie musisz rezygnować z relaksujących kąpieli z bąbelkami na zawsze, zacznij od ograniczenia ich do minimum.
Spróbuj także jak najkrócej lać wodę podczas prysznica. Kiedy nakładasz szampon lub mydlisz ciało, woda może być zakręcona, nie potrzeba lać jej przez cały czas. To kolejna oszczędność, która w skali miesiąca daje znaczącą różnicę, szczególnie przy dużej liczbie domowników.
4. Zakręcaj wodę w czasie mycia zębów
Jedna z najłatwiejszych zasad oszczędzania wody w domu, która już stała się standardem. Odkręcona woda podczas szczotkowania zębów to zupełnie niepotrzebne marnotrawstwo. W czasie 1 minuty z kranu leci ok. 5-10 litrów wody, w zależności od stopnia okręcenia wody. Podczas 3 minut nakładania pasty i mycia zębów możemy zmarnować aż 30 litrów wody. Dobrą praktyką jest również nalewanie wody do płukania usta do kubeczka.
5. Zbieraj wodę
Jeśli masz ogród lub miejsce przed domem – zbieraj wodę deszczową. Możesz wykorzystać ją do podlewania ogrodu, mycia samochodu czy sprzątania przed domem. Dzięki łapaniu deszczówki możemy mieć darmowe kilkadziesiąt litrów wody – nawet jeśli się nam nie przyda, nic nie tracisz.
Do zbierania deszczówki nie potrzeba drogich instalacji. Wystarczy pojemnik ustawiony w miejscu, gdzie spływa woda z rynny lub z dachu. W sprzedaży są już zbiorniki wyglądające jak dekoracyjne donice z kwiatami, które nie będę szpecić nam ogrodu.
6. Zainwestuj w zmywarkę
Ręczne mycie naczyń pod bieżącą wodą jest bardzo nieekologicznie. Każda minuta mycia naczyń to 10 litrów wody. Zmywarka zużywa aż czterokrotnie mniej wody niż ręczne mycie tej samej liczby naczyń. Najlepiej postawić na modele, które mają tryb eko, który oszczędnie pobiera wodę i energię elektryczną.
Jeśli nie masz zmywarki i nie planujesz jej kupować, spróbuj zmienić, chociaż technikę mycia naczyń. Nalej wody do zlewu i myj naczynia w tej samej wodzie, następnie opłucz je na koniec pod bieżącą wodą. Jeśli masz do umycia bardzo zabrudzony garnek – wyłącz bieżącą wodę na czas jego szorowania. Woda, która nabrała się w garnku, wystarczy do jego czyszczenia.
7. Gotuj rozsądnie
Wykorzystuj do gotowania ilości wody, które naprawdę są potrzebne. Nie nalewaj pełnych garnków wody, jeśli planujesz ugotować 1 jajko. Spróbuj również nalewać tyle wody do czajnika, ile rzeczywiście potrzebujesz do zrobienia 2 kaw. Ta woda najczęściej po gotowaniu trafia do zlewu. Dodatkowo podgrzanie dużej ilości wody zużywa znacznie więcej gazu, prądu i czasu.
8. Ograniczaj mięso
Do produkcji mięsa zużywa się ogromne ilości wody. Znaczne większe niż do produkcji żywności pochodzenia roślinnego. Wyprodukowanie 1 kg wołowiny pochłania 14 000 litrów wody – dla porównania produkcja 1 kg chleba to zużycie ok. 1 500 litrów. Ograniczenie spożycia mięsa przyczynia się do oszczędności wody w znacznie większej skali niż tylko nasz dom.
Produkcja żywności pochłania aż 80% światowego zużycia wody, dlatego warto ograniczyć marnowanie jedzenia i bardziej odpowiedzialnie podchodzić do zakupów spożywczych. Spróbuj kupować tyle produktów, ile jesteś w stanie skonsumować przed upływem ich daty ważności. Nie wyrzucaj jedzenia! Jeśli masz niepotrzebne produkty spożywcze może dodać je do lokalnej jadłodzielni lub wymienić je na coś innego w specjalnych grupach w mediach społecznościowych, które zajmują się wymianą niepotrzebnego jedzenia.
9. Sprawdź kanalizację
Nieszczelna instalacja wodno-kanalizacyjna i centralne ogrzewanie to również niekontrolowane marnowanie wody. Warto raz na kilka lat czas sprawdź szczelność rur. Podobnie jest ze sprzętem AGD. Zweryfikuj, jak dużo wody pobiera domowa pralka i zmywarka. Czy ich podłączenie nie powoduje niepotrzebnego poboru wody, która ucieka gdzieś w ścianie lub podłodze.
Kontroluj rachunki za wodę i weryfikuj, jak oszczędzanie wody wpływa na ich wysokość. W niektórych miastach wysokość zużycia wody przekłada się również na wysokość opłat za wywóz śmieci. Rozsądnie gospodarując wodą, możesz dodatkowo oszczędzić na innych rachunkach.
10. Pierz mądrze
Nastawiaj pranie tylko wtedy, gdy nazbierasz pełną pralkę rzeczy. Jeśli nie masz wystarczająco dużo rzeczy, wstrzymaj się z praniem, do czasu aż uzbiera się ich więcej. Pralka w czasie jednego cyklu pobiera aż ok. 40-50 litrów wody, w zależności od swojej ładowności. Jeśli wstawiasz pranie codziennie to kolejna znacząca dla domowego budżetu oszczędność wody, prądu i czasu.
Jeśli decydujesz się na nową pralkę, wybierz taką, która jest ładowna i pobiera jak najmniej wody. Zwróć również uwagę na klasę energetyczną, wówczas zmniejszysz również zużycie prądu. Planeta będzie wdzięczna!