Jak zadbać o gadżety podczas podróży?
Wszyscy mocno polegamy na naszych technicznych gadżetach, szczególnie wtedy, gdy podróżujemy. Większość z nas pakuje na wyjazd laptopa lub tablet, obowiązkowo smartfon, ale często również aparat fotograficzny, kamerkę sportową, coraz częściej również drona do filmów. Pakujemy to wszystko, aby być w kontakcie z bliskimi i ze światem, lepiej planować na wyjeździe, czy w końcu, aby mieć fajne pamiątki z wyjazdu.
Dobre przygotowanie elektroniki do wyjazdu to jednak nie tylko dwukrotne upewnienie się, że mamy spakowane wszystkie ładowarki, przejściówki i adaptery. Dlatego podpowiadamy jak się dobrze przygotować do wyjazdu w taki sposób, aby bezpiecznie i w pełni móc cieszyć się naszymi gadżetami w miejscu docelowym.
Zapakuj je ostrożnie
Jeśli spakujesz laptopa czy tablet do torby lub walizki, którą nadasz w bagażu rejestrowanym, ważne jest, aby zrobić to najbezpieczniej jak to możliwe. Dobrym pomysłem może być oprócz spakowania laptopa czy tabletu do dedykowanej torby lub etui, dodatkowo również owinąć go ubraniami i zapakować pomiędzy kolejne warstwy spakowanej odzieży. Upewnij się, że sprzęt jest zapakowany z dala od ewentualnych płynów. Naturalnie, najlepszym rozwiązaniem będzie mieć sprzęty ze sobą w bagażu podręcznym, jednak wiemy, że nie zawsze jest to możliwe, szczególnie jeśli mamy ze sobą sporo elektroniki.
Zachowaj ostrożność również podczas rozpakowywania. Najpierw znajdź i „odkop” całą elektronikę z bagażu. Ostatnią rzeczą, jakiej potrzebujesz zaraz po przyjeździe, jest wybranie stosu ubrań z walizki, oglądając jak tablet lub laptop spada na podłogę.
Pamiętaj, aby wyłączyć sprzęty przed pakowaniem
Może brzmi dziwnie, ale zdziwiłbyś się, jak często ludzie pozostawiają włączony tablet i laptop, gdy wkładają go do torby. Obecnie wielu z nas zwykle pozostawia nasze gadżety w trybie gotowości, więc łatwo zapomnieć o wyłączeniu ich na czas podróży. Kiedy przy rozpakowywaniu okaże się, że sprzęt się nie włącza, będzie to mocno stresująca sytuacja. Zamiast cieszyć się z podróży, będziesz się zastanawiać, czy coś się uszkodziło w transporcie, czy tylko rozładowała się bateria. Stresować mogą się również Twoi bliscy, którzy nie będą mogli się z Tobą skontaktować do czasu naładowania sprzętów.
Upewnij się, że gadżety mają dobre hasła i inne zabezpieczenia
Przed wyjazdem zaktualizuj hasła i zaktualizuj oprogramowanie bezpieczeństwa. To zmniejszy szanse na dostęp do Twoich danych w przypadku kradzieży sprzętu.
Rozważ także zainstalowanie oprogramowania śledzącego na wszystkich swoich gadżetach. W ten sposób, jeśli go zgubisz lub zostanie Ci on skradziony, będziesz mógł go wyśledzić. Niektóre gadżety mają już wbudowaną tego typu funkcje. Na przykład wszystkie nowe urządzenia Apple zawierają soft LoJack. Posiadanie takiego oprogramowania to jedno, ale pamiętaj przed wyjazdem, aby go skonfigurować i aktywować. Upewnij się także, że oprogramowanie śledzące jest skonfigurowane do pracy za granicą.
Zainwestuj w Powerbank
Power bank to dobry sposób na zapewnienie sobie komfortu, że nigdy nie zabraknie energii w Twoich sprzętach. Jeśli chcesz mieć pewność, że masz zasilanie awaryjne dla swojego laptopa, pamiętaj, że prawdopodobnie potrzebujesz czegoś więcej niż klasycznego powerbanku do ładowania telefonu komórkowego. Laptopy zużywają więcej energii, więc wymagają mocniejszego zestawu baterii niż telefony. Problemem mogą tu być limity pojemności baterii, z jakimi można wejść na pokład samolotu, które ze względów bezpieczeństwa narzucają linie lotnicze. Sprawdź wcześniej co możesz wnieść na pokład, aby uniknąć potencjalnych problemów.
Przygotuj się na najgorszy scenariusz
Miej plan co zrobić w sytuacji, kiedy Twój sprzęt zaginie, zostanie skradziony lub ulegnie zniszczeniu. Gdyby do takiej sytuacji jednak doszło, nie warto marnować urlopu na użalanie się i zamartwianie. Ubezpiecz sprzęt przed wyjazdem i zapoznaj się z warunkami jego obowiązywania, sprawdź też, jak wyglądają procesy zgłaszania szkody. Zlokalizuj gdzie w miejscu, do którego się wybierasz, są serwisy sprzętów itp. To niewiele wysiłku, a w przypadku sytuacji awaryjnej, zachowasz spokój i będziesz wiedzieć co robić.
O, dobra lista przed wakacjami 😀