Pies w ogrodzie – jak stworzyć podwórko przyjazne zwierzętom?

Pies w ogrodzie – jak stworzyć podwórko przyjazne zwierzętom?

Opieka nad zwierzakiem to ogromne zobowiązanie i chociaż myśl o nowym stworzeniu w domu może być ekscytująca, ważne jest, aby dostosować do zmiany zarówno domowników, jak i otoczenie zarówno w domu, jak i ogrodzie. Możesz być zaskoczona tym, ile rzeczy musisz wziąć pod uwagę, zanim będziesz mieć pewność, że zwierzę będzie bezpieczne, więc zacznij aranżację ogrodu już teraz, by cieszyć się wieloletnim towarzystwem czworonoga. Oto nasze dobre rady.

Zadbaj o ogrodzenie

Ogrodzone powinno być pierwszym i najważniejszym krokiem do zapewnienia zwierzętom bezpieczeństwa na podwórku i nie powinno się na nim oszczędzać. Ogrodzenie wysokiej jakości to takie, które stoi stabilnie i jest wystarczająco wysoko, aby najbardziej zwinny psi skoczek nie był w stanie go sforsować. Jeśli Twój płot posiada wyraźne ślady zużycia, przed przywiezieniem do domu nowego zwierzaka poświęć czas na naprawę usterek. Poczujesz się lepiej, wiedząc, że kiedy wrócisz do domu, Twój zwierzak nadal będzie u Ciebie, a nie u sąsiada, lub biegający po okolicy.

Zrób inwentaryzację swoich roślin

Niezależnie od tego, czy jesteś dumnym entuzjastą ogrodnictwa, czy niesławnym zabójcą roślin, możesz się zaskoczyć, że niektóre rośliny mogą być niebezpieczne, a nawet śmiertelnie niebezpieczne dla domowych zwierząt. Miłośnicy kotów powinni pamiętać, że wiele popularnych gatunków lilii, tulipanów, żonkili i chryzantem jest potencjalnie niebezpieczna. Więc jeśli poważnie myślisz o zostaniu właścicielem kota, musisz zastąpić takie rośliny odmianami bardziej przyjaznymi zwierzętom. I podobnie w drugą stronę mocz psa, może niekorzystnie wpływać na niektóre delikatne i młode rośliny, szczególnie narażone są rośliny iglaste, które łatwo żółkną i usychają od psiej uryny.

Utrzymuj zdrowy trawnik

Ponieważ wiele kotów i psów spędza większość swojego życia na zewnątrz, na podwórku, twoje zwierzę doceni luksus czystego trawnika wolnego od chwastów. Parzące pokrzywy lub kolce chwastów, takich jak osty, mogą być szczególnie nieprzyjemne i bolesne, gdy zostaną wbite w poduszki na psich lub kocich łapach. Najlepsza strategia usuwania chwastów różni się w zależności od rodzaju chwastów, które rosną na twoim podwórku, ponieważ niektóre z nich są znacznie trudniejsze do wyeliminowania niż inne. Dobrze dobrany wysokiej jakości herbicyd zabije konkretne odmiany, ale wiele popularnych chwastów wymaga dodatkowo ostrożnego usunięcia u korzeni, aby zatrzymać odrastanie. Zanim jednak kupisz taki produkt, poświęć trochę czasu na zbadanie, które marki i składniki będą bezpieczne dla Twojego zwierzaka.

Zapewnij ciekawość

Zwierzęta z dużym mózgiem, jak koty i psy, zazwyczaj potrzebują stymulacji przez cały dzień, aby zdrowo się rozwijać. Warto zainwestować w kilka zabawek do żucia, zwłaszcza jeśli przyprowadzasz do domu nowego szczeniaka lub kociaka. W sklepach zoologicznych zawsze można znaleźć ciekawe modele. Przemyślane zabawki mogą zachęcić zwierzę do interakcji bez Twojej pomocy, na przykład kule Kong dla szczeniaków, które mają w środku miejsce na smakołyki, a dla kotów np. elektryczne myszy. Nawet jeśli masz leniwego zwierzaka, którego nawet nowa zabawka nie zmusi do aktywności, coś pozornie prostego, jak platforma widokowa, albo wybieg dla psa może pomóc w walce z nudą.

Zadbaj o cień

Tak samo, jak ludzie, zwierzęta instynktownie szukają cienia, gdy upał stanie się nieprzyjemny, więc nie zapomnij zapewnić pupilowi miejsca do schronienia się w letnie dni. Niezależnie od tego, czy robisz to, sadząc dodatkowe drzewa, wieszając ściereczki cieniujące, czy też budując solidne zadaszenie na części podwórka, ważne jest, aby zapewnić zwierzętom spędzającym dużo czasu na zewnątrz kryjówki przed słońcem, gdy nadejdą ciężkie warunki pogodowe. Jest to szczególnie ważne w przypadku placów z materiałami pochłaniającymi ciepło, takimi jak beton, który w upalne dni grozi poważnymi oparzeniami łap.

Zapewnij dostęp do wody

Twoje zwierzę potrzebuje czystej, słodkiej wody nawet bardziej niż Ty, szczególnie gdy jest ciepło. W przypadku, gdy po masz skłonności do zapominania o napełnianiu miski z wodą dla Twojego pupila, pomocne okażą się inne źródła wody. Fosa, fontanna, czy nawet miska do karmienia ptaków, nadadzą się idealnie. Upewnij się jednak najpierw, że Twój pies wie, gdzie są źródła wody, z których może korzystać w awaryjnych sytuacjach. Oczywiście, inne źródła wody powinny być traktowane jako rezerwowe, ale w przypadku nagłych sytuacji dadzą Ci spokój ducha.

Chociaż posiadanie zwierzęcia domowego nie zawsze jest łatwe i wymaga poświęceń, to każdy, kto posiada takiego towarzysza życia, z pewnością przyzna, że jest to satysfakcjonujące i daje oprócz poczucia towarzystwa i wzajemnego zadowolenia, także dużo radości.

Przed Tobą na pewno sporo wyzwań, szczególnie jeśli decydujesz się na szczeniaka. Nauczenie psa czystości w ogrodzie, a przede wszystkim oduczenie psa kopania dziur to czasochłonne przedsięwzięcie, ale wierz mi – warto.

Subscribe
Powiadom o

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments