Wentylacja mechaniczna w starym domu – dlaczego warto?
Przed Tobą remont i modernizacja starego budynku, a co za tym idzie, odpowiedź na pytanie: czy montaż wentylacji mechanicznej w starym domu jest możliwy? W niniejszym artykule rozważamy wszystkie za i przeciw tego rozwiązania. Wyjaśniamy także, czym jest rekuperacja, jakie niesie ze sobą korzyści oraz przedstawiamy sposoby montażu urządzenia.
Z tekstu dowiesz się:
- czym jest rekuperacja,
- jakie są zalety wentylacji mechanicznej z rekuperacją,
- na co zwrócić uwagę na etapie projektu a następnie montażu.
Generalny remont domu to nie tylko zmiany wizualne, które zachodzą we wnętrzu budynku. To bowiem także często montaż nowych urządzeń, usprawnienia instalacji i ogólna modernizacja budynku, która ma wpłynąć pozytywnie na komfort domowników. Jednym z takich urządzeń jest wentylacja mechaniczna z rekuperacją. Dlaczego warto zamontować ją w starym domu? Przeczytaj!
Wentylacja mechaniczna z rekuperacją – czym jest rekuperacja?
Rekuperacja to odzysk energii z powietrza, który zmniejszenia zużycia energii w budynku. Jest ona możliwa tylko w przypadku zamontowania wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej.
Odzysk ciepła odbywa się bowiem na wymienniku ciepła, bez mieszania się strumieni powietrza, tak by cały czas nawiewane było świeże, ogrzane powietrze, a wywiewane zużyte powietrze, które przekazało już swoją energie. Do dystrybucji powietrza nawiewanego oraz wywiewanego służą kanały powietrzne zakończone anemostatami. Każdy kanał podłączony jest do rozdzielacza lub bezpośrednio do rekuperatora, czyli serca wentylacji mechanicznej, w którym znajduje się wymiennik ciepła oraz wentylator, który napędza cały układ. Dodatkowo rekuperatory wyposażone są w zestaw filtrów, które oczyszczają powietrze. Do poboru powietrza musimy dodatkowo wykonać czerpnię powietrza oraz wyrzutnie do wyrzutu zużytego powietrza.
Wentylacja mechaniczna w starym domu – jakie są jej zalety?
W budynkach modernizowanych, po ociepleniu domu i wymianie stolarki okiennej może się okazać, że połowa strat ciepła pochodzi z wentylacji. Oznacza to, że ciepło ucieka szachtem wentylacyjnym, a świeże, zimne powietrze nawiewane jest poprzez nawiewniki okienne i nieszczelności budynku. Zastępując klasyczną wentylacje grawitacyjną rekuperacją, redukujemy te straty do minimum. Ciepło nie ucieka z domu, przez co koszt ogrzewania radykalnie spada.
Drugim ważnym elementem systemu jest filtracja powietrza. Rekuperatory marki Vaillant wyposażone są w wysokiej jakości filtry F7 (ePM2,5 65%) lub opcjonalnie F9 (ePM1,0 85%) w strefie powietrza zewnętrznego oraz G4 (zgrubny) w strefie powietrza wywiewanego. Zastosowano filtry o powierzchni skutecznej ok. 0,9 m2, dzięki czemu ich żywotność została wydłużona. Regulator kontroluje zanieczyszczenie filtra oraz przypomina o konserwacji. Efekt filtracji będzie bardzo mocno zauważalny przez alergików w czasie pylenia roślin oraz przez cały sezon grzewczy, kiedy jakość powietrza niestety cały czas jest na niskim poziomie.
Odpowiednia wentylacja mechaniczna to również odpowiednia wilgotność. W przypadku zbyt małej wymiany powietrza może pojawić się w budynku wilgoć, która powoduje powstawanie pleśni oraz negatywnie wpływa na wyposażenie pomieszczeń.
Świeże powietrze bardzo dobrze wpływa na kondycję naszego mózgu. Niestety w przypadku wentylacji grawitacyjnej nie mamy pewności czy wymiana powietrza jest na wystarczającym poziomie. Często musimy otwierać okna by przewietrzyć pomieszczenia. Szczególnie zimą jest to problematyczne, ponieważ bardzo mocno wychładzamy pomieszczenia. Latem natomiast wpuszczamy ciepłe powietrze. Wentylacja mechaniczna w domu rozwiązuje ten problem.
Największym wyzwaniem i problemem rekuperacji jest konieczność poprowadzenia przewodów do większości pomieszczeń. Przewody są niewielkie, jednak w przypadku modernizowanego budynku musimy wcześniej zaplanować projekt wentylacji mechanicznej.
Jak zaprojektować wentylację mechaniczną? Montaż
Pierwszym krokiem, który powinniśmy podjąć podczas instalacji wentylacji mechanicznej, jest odpowiednie zaplanowanie instalacji. Ważne jest, aby określić, ile m3 powietrza potrzeba w każdym z pomieszczeń. Zależy to od kubatury, sposobu użytkowania pomieszczenia oraz liczby osób, które w nim przebywają.
Następnie musimy określić, ile punktów nawiewu oraz wywiewu powinno się znaleźć w każdym z pomieszczeń. Do każdego takiego punktu potrzebujemy anemostatu, do którego podłączamy jeden lub kilka przewodów. We wszystkich tych krokach mogą pomóc doradcy techniczni marki Vaillant.
Później należy zaplanować miejsce montażu urządzenia, tak aby była możliwość wykonania czerpni, wyrzutni oraz podłączenie rozdzielacza. Znając miejsce rozdzielacza, musimy zaplanować trasy przewodów. Najczęściej są to okrągłe przewody od średnicy 75 mm. Ułatwione zadanie mają użytkownicy domów parterowych, w których można prowadzić przewody po poddaszu. Jeśli poddasze jest użytkowe, przewody należy zamaskować. Pierwszym sposobem jest wykonanie sufitu podwieszanego, w którym ukryjemy instalację. Drugim rozwiązaniem jest wykonanie maskownicy tylko w miejscu prowadzenia przewodów, przypominającej blendę, osłonę karnisza. Do prowadzenia przewodów możemy również wykorzystać istniejący szacht wentylacyjny.
Anemostaty mogą być sufitowe, gdzie powietrze nawiewane jest od góry, ale mogą być również ścienne, w których nawiew idzie przez ścianę. Umożliwia to wykonanie sufitu podwieszanego tylko w centralnym pomieszczeniu oraz wykonanie anemostatów w ścianach. Wszystko zależy od układu architektonicznego budynku. Warto więc przed montażem przeanalizować wszystkie opcje z instalatorem, który ma doświadczenie w prowadzeniu przewodów.
Istnieje również możliwość prowadzenia przewodów w stropie budynku, jednak w przypadku modernizacji raczej nie wykorzystuje się tej opcji. Firma Vaillant posiada w ofercie również kanały płaskie. W niektórych sytuacjach maskowanie ich może być znacznie łatwiejsze.
Pamiętajmy, że przewody czerpni i wyrzutni są znaczenie większe. W przypadku rekuperatora recoVAIR VAR jest to rura o średnicy 210 mm. W związku z tym rekuperator najczęściej montujemy w pomieszczeniu, które ma chociaż jedną ścianę zewnętrzną. Najlepszym miejscem montażu jest pomieszczenie, w którym da się wykorzystać narożnik. Rekuperator możemy montować na poddaszu nieużytkowym, jednak musimy pamiętać o dostępie serwisowym.
Podczas zmiany wentylacji musimy zwrócić uwagę na okap kuchenny i stosować wyłącznie okap z pochłaniaczem bez odprowadzenia na zewnątrz, a ewentualny kominek może mieć wyłącznie z zamkniętą komorę spalania i osobne doprowadzenie powietrza.
Wentylacja mechaniczna w starym domu jest doskonałym rozwiązaniem, które może znacznie podnieść komfort mieszkańców. Pomoże zadbać o odpowiednią jakość powietrza, co z całą pewnością pozytywnie przełoży się na zdrowie mieszkańców, zwłaszcza alergików. Będzie też dobrym etapem termoizolacji budynku.
Materiał Partnera