Jak docinać bloczki z betonu komórkowego?

Jak docinać bloczki z betonu komórkowego?

Przy murowaniu dowolnych przegród, także tych z wykorzystaniem bloczków z betonu komórkowego, z czasem naturalnie pojawia się potrzeba docięcia ich do pożądanego wymiaru. Jednakże w tym przypadku, nie jest to w żaden sposób utrudnione, materiał cechuje duża zaleta – z uwagi na swoją jednorodną strukturę wewnętrzną, beton komórkowy jest produktem niemalże bezodpadowym – element po docięciu można wmurować w ścianę w dowolnym kierunku. Sprawdź, jak poprawnie wykonać docięcie i jakie narzędzia należy wykorzystać?

Narzędzia do przycinania bloczków z betonu komórkowego

Z koniecznością przycinania elementów murowych należy się liczyć niemalże przy każdej budowie (rzadko kiedy długości ścian dokładnie odpowiadają modułom długości bloczków). Bloczek z betonu komórkowego  np. z Systemu Budowy H+H o długości 590 lub 625 mm, nie jest tu wyjątkiem. Elementy z betonu komórkowego mają jednak tę zaletę, że łatwo jest je kształtować do pożądanych wymiarów. Niska gęstość objętościowa i porowata struktura wewnętrzna betonu komórkowego wpływają na łatwość jego obróbki, w tym także prostotę przycinania bloczków.

Do cięcia bloczków z betonu komórkowego można użyć ręcznej piły widiowej, wyposażonej w zęby hartowane. To dobre rozwiązanie, jeśli docinanych bloczków jest niewiele. Przy takiej pracy występuje mniejsza emisja pyłów niż w przypadku wykorzystania do cięcia elektronarzędzi. Jednak, jeśli prowadzona jest budowa dużych rozmiarów, wymagająca obróbki większej ilości materiału, wykorzystanie elektronarzędzi znacznie przyspiesza prace. W takim przypadku warto wykorzystać na budowie np. piłę tarczową.

Zasady docinania bloczków z betonu komórkowego

Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy narzędzia ręczne, czy też mechaniczne docinając bloczek, zawsze należy przewidzieć, że jego długość powinna być krótsza o grubość spoiny, ponieważ przycięty element wymaga wypełnienia spoiny pionowej –  tj. zaprawę nanosi się nie tylko na wsporną powierzchnię poziomą ale również na gładką, po docięciu, powierzchnię czołową. Takie rozwiązanie gwarantuje zapewnienie odpowiedniego połączenia elementów w warstwie.

Materiał Partnera

Subscribe
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments