Budowa ścian z płyt gipsowo-kartonowych – najważniejsze informacje

Budowa ścian z płyt gipsowo-kartonowych – najważniejsze informacje

Budowa ściany z płyt gipsowo-kartonowych jest dziś popularną techniką, dzięki której w kilka chwil można stworzyć osobne pokoje czy też korytarze.

Montaż płyt g-k nie wymaga zastosowania skomplikowanych narzędzi, ale wykonanie go musi nastąpić według zaleceń producenta. Zaletami są szybkość wykonania, niskie koszty oraz możliwość modernizacji.

Od czego zacząć budowę ściany z płyt g-k?

Przed budową ściany powinniśmy dokładnie przemyśleć, zaplanować i rozpisać każdy etap prac. Warto zastanowić się jakie zadanie ma spełniać ściana? Jakiego typu płyty g-k będziemy montować – zwykłe, wodoodporne, ognioodporne? Czy w ścianie będzie znajdował się otwór drzwiowy lub okienny? Czy będziemy potrzebować wzmocnień pod późniejsze elementy wyposażenia np. szafki, wyposażenie łazienkowe lub kuchenne?

Konstrukcje ściany wykonujemy z profili aluminiowych C i U o odpowiednich rozmiarach 50 lub 75 lub 100 mm. Profile o oznaczeniu U posłużą nam wykonania ramy naszej ściany. Montujemy je do podłoża i stropu. Profil C znajdą zastosowanie jako rama na ścianach skrajnych oraz słupek pionowy tworzący ruszt naszej ściany. Słupki rozmieszczamy w równych odstępach. Zaleca się odstęp wynoszący 40 cm. Wtedy nasza ściana będzie stabilna, mocna i mniej podatna na wstrząsy.

Do wykonania ościeżnicy drzwi lub okna należy użyć profili wzmacnianych o oznaczeniu UAR 50 lub 75 lub 100 mm.

Budowa ściany z płyt gipsowo-kartonowych

Profile U montujemy za pomocą kołków szybkiego montażu w odległości nie większej niż 100 cm. Pomiędzy profil a podłoże, strop, ścianę skrajną wkładamy uszczelniającą matą samoprzylepną. Profile łączymy za pomocą wkrętów samo wiercących (pchełki) bądź szczypiec zaciskowych do profili. Po wykonaniu stelażu spiętego w jedną całość przystępujemy do wykonania instalacji elektrycznej, wod-kan lub CO.

Wykonujemy niezbędne wzmocnienia, potrzebne później w etapie zagospodarowania ściany. Możemy je wykonać przy pomocy profili, drewnianych kantówek lub płyt OSB.

Na tym etapie możemy na jednej ze stron ściany przykleić folię paroizolacyjną na taśmie dwustronnej. Na ofoliowaną stronę przykręcamy płyty G-K wkrętami o drobnym uzwojeniu z przeznaczeniem do montażu w profilach aluminiowych. Rozstaw wkrętów ustawiamy w odstępie 10-15 cm.

Drugą stronę naszej ściany przed zamknięciem płytami gipsowo-kartonowymi uzupełniamy materiałem izolacyjnym, np. wełną mineralną w płytach. Nie zaleca się używania wełny w rolce. Z biegiem czasu ma ona tendencje do osuwania się we wnętrzu ściany. Po zaizolowaniu ściany przyklejamy również folie i przystępujemy do montażu płyt.

Po poprawnym wykonaniu czynności związanych z montażem płyt pozostaje spoinowanie spoin. Tak przygotowana ściana jest gotowa do prac malarskich lub glazurniczych.

Więcej szczegółowych informacji o budowaniu ścian z płyt gipsowo-kartonowych znajduje się na stronie https://www.siniat.pl/pl-pl/centrum-wiedzy/instrukcje-montazu/193282/co-trzeba-wiedziec-o-montazu-scian/.

Materiał Partnera

Subscribe
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments