Stół do kuchni — jak wybrać najlepszy? 

Stół do kuchni — jak wybrać najlepszy? 

Kuchnia to nie tylko miejsce przygotowywania posiłków, ale i miłego spędzania czasu przy stole. W wielu mieszkaniach spełnia ona bowiem również rolę jadalni. A nawet, jeśli nie, to i tak trudno wyobrazić sobie kuchnię bez stołu. Jaki jednak sprawdzi się najlepiej? Dowiedzmy się, na co zwrócić uwagę przy wyborze stołu kuchennego. 

Stoły kuchenne — jaki kształt wybrać? 

Jedną z najważniejszych kwestii, jakie należy rozważyć przy wyborze stołu do kuchni, jest oczywiście jego kształt. Tutaj warto dobrze się zastanowić, ponieważ czynnik ten decyduje nie tylko o estetyce, ale i o funkcjonalności mebla. Blat stołu powinien być przede wszystkim dobrze dopasowany do wnętrza. W większości przypadków o wszystkim decydować będzie więc ułożenie pomieszczenia. Do małej kuchni najlepiej sprawdzą się oczywiście małe stoły, które można ustawić tak, by zajmowały jedynie niewielki skrawek przestrzeni. Tym samym w takim przypadku fantastycznie zdarzą egzamin blaty kwadratowe lub prostokątne. Bez problemu postawimy je na przykład pod ścianą, gdzie nie będą zajmować dużo miejsca. 

Jeśli natomiast kuchnia ma kształt litery ”L” lub wolna przestrzeń na stół w pomieszczeniu znajduje się w kącie, to najlepiej w takim przypadku sprawdzą się stoły okrągłe. Nie tylko złagodzą i zbalansują wizualnie kanciastą przestrzeń, ale i zapewnią więcej miejsc siedzących, niż blaty kwadratowe. Okrągłe stoły są też bardzo praktyczne, ponieważ można ustawić je zarówno na środku, jak i przy ścianie. 

Stół kuchenny na lata — z jakiego materiału? 

Kupując stół do kuchni, warto zwrócić szczególną uwagę na materiał, z jakiego jest on wykonany. Każdy materiał ma inne właściwości, przez co zapewnia zupełnie inną trwałość, czy też warunki utrzymania. Jaki więc będzie odpowiedni? Bez wątpienia najczęstszym wyborem do kuchni są stoły drewniane. I właściwie nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ gwarantują one odporność i wieloletnią trwałość. Można też łatwo utrzymać je w czystości. Drewniany blat pasuje też stylistycznie do większości wnętrz. 

Inną opcją do kuchni jest stół ze szklanym blatem. Taki mebel także zda egzamin, ponieważ szkło można z łatwością czyścić. Co więcej, nie pozostaną na nim żadne plamy i zabrudzenia — nawet te z trudno schodzących produktów. A w kuchni ma to bardzo duże znaczenie, bo w końcu nietrudno tu o zabrudzenia. Minusem jest jednak to, że szklany blat trzeba przecierać bardzo często, bo wszelkie ślady i okruszki są na nim mocno widoczne. 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze stołu do kuchni?

Zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i w meblowym sklepie internetowym znajdziemy bardzo duży wybór stołów do kuchni. A żeby znaleźć ten idealny, należy zwrócić uwagę na naprawdę wiele istotnych kwestii. Prócz kształtu i materiału, ważnych jest także kilka innych parametrów. Przede wszystkim, musimy odpowiednio dopasować rozmiar blatu. Jego wymiary powinny być dostosowane zarówno do miejsca, w którym ma się znaleźć, jak i do ilości osób, które będą na co dzień zasiadać przy nim do wspólnego posiłku. Równie istotna, co wielkość blatu, jest także wysokość stołu. Nie powinien być on ani zbyt wysoki, ani za niski. Dzięki temu będzie można siedzieć przy nim wygodnie przez długi czas. 

A co, jeśli w kuchni jest mało miejsca, ale potrzebujemy stołu, który pomieści więcej niż 3-4 osoby? W takiej sytuacji świetną opcją będzie rozkładany stół. Obecnie w sklepach dostępne są modele, które można rozstawić dosłownie jednym ruchem. Rozkładane stoły na co dzień zajmują naprawdę mało miejsca.

Materiał zewnętrzny

Subscribe
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments